poniedziałek, 7 marca 2011

Przyspieszanie systemu Windows XP od podstaw

1. Wstęp
W tym artykule postaram się wytłumaczyć Wam jak przyspieszyć Wasze komputery w sposób prosty i dość szybki. Defragmentacja dysku, oczyszczanie rejestru Windows i inne sposoby które tutaj opiszę to procesy które należy powtarzać raz na miesiąc lub dwa.

2. Początek, czyli robimy porządek na dysku.

Podstawową czynnością, która usprawni działanie naszego systemu to defragmentacja dysku.
Defragmentacja dysku to operacja mająca na celu układanie plików na dysku komputerowym w taki sposób aby system (np. Windows XP) miał do nich szybszy dostęp. Defragmentacja może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, jest to zależne od wielkości dysku, wydajności naszego sprzętu oraz stopnia fragmentacji plików.
W takim razie zacznijmy defragmentację dysku.
Robimy to w taki sposób:
Klikamy: START > Wszystkie Programy > Akcesoria > Narzędzia Systemowe > Defragmentator Dysków
W oknie które widzimy na ekranie wybieramy partycje i klikamy Defragmentuj.

Po wykonaniu powyższej czynności, możemy przejść do kolejnej czyli sprzątania na dysku twardym czyli usuwaniu niepotrzebnych plików. W tym zadaniu pomoże nam program Odkurzacz, możemy go ściągnąć z tej strony: http://www.franmo.pl/
Ten program to bardzo dobre i proste w obsłudze narzędzie. Bez problemu usunie z dysku twardego niepotrzebne pliki w krótkim czasie (ok. 10 minut). Po wykonaniu czynności tym programem zyskujemy wolne miejsce na dysku twardym i na pewno będzie widoczne przyspieszenie działania naszego systemu.

Następnym krokiem do przyspieszenia naszego systemu, są porządki w rejestrze systemu Windows. Nie jest to takie trudne jak się większości wydaje, ponieważ w tym zadaniu pomoże nam program CCleaner. Możemy go ściągnąć z tej strony: CCleaner
Jest to kolejny bardzo przydatny i bardzo prosty w obsłudze program, który w znaczym stopniu przyspieszy nasz system. Po uruchomieniu programu wchodzimy do zakładki Rejestr, w tej zakładce klikamy na „Skanuj by znaleźć problemy” a po zakończeniu skanowania klikamy „Napraw zaznaczone problemy… „. Jest to operacja która trwa ok. 5 minut a potrafi bardzo przyspieszyć nasz system.

Po wykonaniu wyżej opisanych operacji zauważymy znaczne przyspieszenie. Jednak jeśli nie starcza Wam to co opisałem wyżej zapraszam do kolejnego punktu mojego artykułu.

3. Zaawansowane przyspieszanie Windows

Przyspieszanie uruchamiania i zamykania systemu Windows XP

Optymalizacja autostartu
Autostart to lista programów, które uruchamiają się razem z systemem. Im więcej tych programów, tym wolniej nasz system się uruchamia.
Aby ustawić nasz autostart wchodzimy w: START > Uruchom… > wpisujemy „msconfig” i zatwierdzamy klawiszem ENTER
W oknie które zobaczymy wchodzimy w zakładkę „uruchamianie” i w niej zaznaczamy, które programy mają się uruchamiać razem z systemem i odznaczamy te, których nie chcemy uruchamiać razem z systemem np. GaduGadu itp.

Szybsze zamykanie programów i usług
Wchodzimy w: START > Uruchom… > wpisujemy „regedit” i zatwierdzamy klawiszem ENTER
Wchodzimy w klucz: [HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]. I edytujemy w nim wartość: "WaitToKillAppTimeout" na 100. Następnie wchodzimy w klucz: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control] i edytujemy wartość: "WaitToKillServiceTimeout" na 100. Po wykonaniu tych czynności uruchamiamy ponownie komputer aby zmiany w rejestrze się zatwierdziły.
Opisana powyżej operacja pozwala na szybsze zamykanie systemu Windows XP, czasami może ona spowodować niestabilność systemu, na pewno nie polecam jej początkującym użytkownikom systemu Windows.

• BootVis czyli szybsze uruchamianie systemu Windows
BootVis to specjalne narzędzie stworzone przez firmę Microsoft, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej przyspieszyć uruchamianie systemu Windows. Działanie tego programu polega na przeniesieniu uruchamianych programów, sterowników i usług w najszybsze miejsce na dysku. Możemy go ściągnąć z tej strony: BootVis
Po uruchomieniu programu, wybieramy z górnego menu TRACE > Next BOOT+Driver Delays i czekamy aż zakończy się proces zapisywania sterowników. Następnie wybieramy TRACE > Optimize System i po ponownym uruchomieniu komputera rozpocznie się proces optymalizacji.

Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł Wam przyspieszyć system operacyjny i możecie korzystać z niego komfortowo i przyjemnie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz